Hedef: Her kente bir cenaze 16 Nisan 2015

Hedef: Her kente bir cenaze

16 Nisan 2015

Tendürek’te yaralı askerleri taşıyan HDP’liler konuştu. Selim Ergül: Telsizlerinden yardım için anons ediyorlardı ama kimse gelmiyordu. Ölüme gönderilmişlerdi. İdris Işık: Sorduğumuzda her biri ayrı bir şehirdendi. Faruk Kızılkaya: Askerler, Vali’nin ısrarla operasyon emri verdiğini söylüyorlardı

agri

TSK’nin önceki açıklamalarını yalanlayarak “takdire şayan” diyerek “teşekkür” ettiği, İçişleri Bakanlığı’nın “ucundan tuttular” diyerek küçük görmeye çalıştığı ve Erdoğan’ın “külliyen yalan” dediği askere yardım görüntülerindeki yurttaşlar konuştu. Çatışmanın önüne geçmek için saatlerce yürüyerek çatışma bölgesine ulaşan HDP yönetici ve üyeleri, Cumhurbaşkanı’nın sözlerini “anlamsız” bulduklarını ve askerlerin ölüme terk edildiğine vurgu yaparak, insanlık adına askerlere yardım ettiklerini ifade etti.

Ölüme göndermişlerdi

Askerlerin bulunduğu noktaya ilk gidenler arasında bulunan Giyadîn Belediye Meclis Üyesi Selim Ergül, “Oraya vardığımızda sürekli olarak ‘Allah rızası için yardım edin’ diyorlardı. Olayın şokundaydılar. Ağlıyorlardı. Telsizlerinden yardım için anons ediyorlardı ama kimse gelmiyordu. Asker de 500 metre ilerideki tepeydi, gelmiyorlardı. Onları oraya ölmeleri için göndermişlerdi” dedi.

Her biri başka bir ilden

HDP Kevirav (Taşlıçay) Yöneticisi İdris Işık, bölgeye vardıklarında askerlerin çoğunun yaralı olduğunu belirterek, “Askerlerin psikolojik durumları hiç iyi değildi. O askerlerin ölüme gönderildiğini biz de sezdik. Zaten sorduğumuzda her biri ayrı bir şehirdendi. Trabzon, Diyarbakır, Konya. Çeşitli yerlerden seçilen asker vardı. Helikopter tarama dışında bir şey yapmıyordu” diye kaydetti.

Vali ısrarla emir verdi

HDP’li esnaf Faruk Kızılkaya, yaralı askerlerin “Yatın sizi de vuracaklar” uyarısını dinlemediklerini ve askerlerin bulunduğu mevziye gittiklerini dile getirerek, “Halk imkanları ile askerleri aşağı indirdi. Oraya gitmemizin amacı ölümlerin yaşanmamasıydı. Askerler sürekli ‘Bizi kullandılar’ diyorlardı. Vali’nin ısrarla operasyon emri verdiğini söylüyorlardı. ‘İsteyerek gelmedik’ dediler” diye konuştu.

Kaynak: DİHA (Ferhat Çelik – Ercan Özhan)