DAYATMA. Ferhan Ercan

DAYATMA. Ferhan Ercan

Aynı toprak parçasında ve kaçınılmaz olarak komşu olmak durumunda olan insanların doğal ilişkileri doğal olmayan yol ve yöntemlerle kırılmakta veya çarpıtılmaktadır. Oysa birlikte yaşamaktan başka seçeneği olmayan insanların birlikteliğini kolaylaştırmak mümkündür. Onlarında bizim gibi yaşamaları için gerekli yasal ve kurumsal önlemleri alacağız demek,  adına karar üretmek olacağı için demokratik olmayacaktır, katılımı göz ardı etmiş olacaktır.

Bizimle birlikte yaşayın, bizim istediğimiz gibi yaşayın demek, yaşama ilişkin özgürlükleri kısıtlamak ve hatta yok saymaktır. Baskıdır, şiddettir ve insanlık dışıdır!

Ağrı’da yaşanan olay provokasyon kokuyor. Devletin farklı odakları çelişkili açıklamalar yapınca kuşku bir kat daha artıyor. Genelkurmay Başkanı yaralı jandarmalara yardım eden köylülere teşekkür ediyor.   Basın konuyu ayrıntılı olarak irdeliyor. Hasan Cemal bunlardan biri ve değerlendirmesi  şöyle:

“Oyun değil tuzak demek belki daha doğru.
Geri tepebilecek kanlı bir tuzak bu…
Erdoğan’ın HDP’yi çekmek istediği tuzak pek öyle karmaşık da değil.
HDP’yi şiddetle kol kola göstermek…
HDP’yi barışa karşı göstermek…
HDP’yi çözüm sürecine karşı göstermek…
HDP’yi demokrasi karşıtı göstermek…
HDP’yi terörle özdeş göstermek…
Tuzağın çerçevesi  böyle.
HDP’nin bu tuzağa düşürülmesi için önce ‘Kürt sokağı’nın hareketlendirilmesi, şehirlerde çatışma ortamı yaratılması gerekiyor.
‘Tuzak’ın bir başka ayağı da dağlar.”

PKK’nin üst düzey yöneticisi Duran Kalkan şu açıklamayı yaptı:

“Ağrı’nın Diyadin ilçesinde biri PKK’lı 2 kişinin hayatını kaybettiği, 4 askerin de yaralandığı çatışmayla ilgili konuşan PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, “PKK’liler bunu yaptı’ deniliyor, ben PKK yönetimiyim, böyle bir kararımız yok, böyle bir çalışmamız yoktur. HDP Eş başkanlığı ‘taraflar açıklama yapsınlar’ dedi. Evet, ben açıklama yapıyorum. Biz olaya bulaştırılıyoruz, öyle bir şey yapmış değiliz, kesinlikle net kararımız var. Ne öyle bir stratejimiz ne taktiğimiz vardır” dedi.”

Konuyu Celal Başlangıç’tan küçük bir alıntıyla noktalayalım:

AKP iktidarı bırakmaya hazır mı?                                                                                                                                                                                                                             Yaşanılan bu olaydan sonra, birkaç gün önceki sorularımızın yanıtını daha net verebiliriz:

Birincisi, 7 Haziran’a kadar önümüzde dikenli ve sarp bir yol var. Yeni provokasyonlar bizi bekliyor.

İkincisi de, AKP iktidarı bırakmaya hazır değil.(T 24)”

Celal Başlangıç’ın uyarıları çok önemli. Bu nedenle oldukça dikkatli olmak gerek. Atasözümüzün uyarısını anımsarsak; “Sütten ağzı yanan yoğurda üfler!”